От Р-вълната до QRS-комплекса
Р-вълната
Р-вълната отразява ДЕПОЛЯРИЗАЦИЯТА както на лявото, така и дясното предсърдие.
Р-вълната представлява малка заоблена вълна на ЕКГ-записа, която може да е насочена нагоре (над изоелектричната линия), да е насочена надолу (под изоелектричната линия) или да е бифазна т.е.да има една част над- и една част под изоелектричената линия. Нормалната продължителност на Р-вълната е под 0.12 секунди.
Височината на нормалната Р-вълна трябва да е под 2.5 малки квадратчета. Ако Р-вълната е по-голяма това означава, че повече тъкан се деполяризира т.е.има хипертрофия на предсърдията.
При някои ритми няма Р-вълни при други ритми има повече от 1 Р-вълна на 1 камерен комплекс, но тези девиации ще ги разгледаме по нататък.
За да комплищираме нещата тук е момента да спомена, че някои Р-вълни не предхождат камерният комплекс, а се сливат с него или дори са след него. Важно е при все това да се идентифицира Р-вълната, но не е възможно да се измери при тези ситуации PR-интервала.
Много хора бъркат понятията «аритмия» и «дисритмия», но това са два различни сценария.
При АРИТМИЯТА имаме или загуба на ритъм или ирегулярност на ритъма. Верно някои аритмии са на практика вид дисритмии, но обратното не е вярно, а именно че всички дисритмии са аритмии.
Р-вълната и нейната връзка с камерният комплекс
След Р-вълната има изоелектричен сегмент, който се нарича PR-сегмент или интервал, този интервал показва че в сърцето в момента няма измервателна електрическа активност, но това не означава че сърцето е спряло да работи, а само че сигнала не може да бъде измерен извън тялото. В този период сигнала просто спира в АV-възела поради необходимостта от оптимизиране на сърдечните контракции – това е програмирано забавяне на сигнала – по това време сигнала просто пътува в АV-възела, което помага да се координират предсърдните и камерните контракции.
АV-пропусквателният пункт
Локализиран на дъното на предсърдието АV-възела действа като пропусквателен пункт на магистрала. Ако има много налични сигнали от предсърдията камерите ще се съкращават в хаотичен порядък и поради това основната функция на АV-възела е да събере различните сигнали от двете предсърдия в един единствен сигнал, който да насочи към камерите.
Когато сигналът от синусовият възел достигне до АV-възела предсърдията още се съкращават и не е нужно много въображение да се сетите сами какво ще се случи ако едновременно с това се съкращават и мощните мускули на камерите? Огромно количество кръв ще се придвижи назад и ще блокира кръвотока на аортата... Тази катаствофа, която е показана на долната картинка обаче ще се случи само ако сигнала НЕ СЕ ЗАБАВЯ В АV-възела.
Това забавяне на сигнала в АV-възела позволява на предсърдията да се изпразнят по-ефективно и така да се максимизира камерното пълнене. При намаляне размера на това забавяне камерите няма да се пълнят адекватно и това ще доведе до намаляне обема и на сърдечното изтласкване т.е.ще се развие вид сърдечна недостатъчност евентуално.
След като сигнала премине АV-възела той се придвижва по сноповете на Хис, а оттам по мрежата на Пуркине.
Вариации на Р-вълните
Каква е Р-вълната най-добре се вижда във ІІ-отвеждане, ако там визуализацията не ви устройва погледнете във V1.
Нормалната (синусова Р-вълна) както казахме вече е ориентирана позитивно, над изоелектрическата линия – всички Р-вълни, които произлизат от синусовият възел са ориентирани позитивно в тези отвеждания.
Ренегатни Р-вълни
В повечето, но не във всички случаи Р-вълната предхожда камерният комплекс, ако това не е така имаме явна патология.
Макар и рядко можем да видим Р-вълната СЛЕД камерният комплекс и това означава, че предсърдията се съкращават СЛЕД като камерите вече са се съкратили. Тоест каруцата е пред коня впрегната...
Тогава не можем да мерим, а и е безсмеслено да се опитваме да търсим PR-интервала, който отразява времето от началото на предсърдното съкращение до началото на камерното съкращение.
Понякога също така Р-вълната може да е набита вътре в камерният комплекс и тогава имаме ситуацията в която коня стои в каруцата...
Какви са последицити от това ще обясня подробно по-долу и в други статии. При тази ситуация сещате се сами вече, пак няма възможност да измерим АV-проводното време или PR-интервала.
Иаме ситуации обаче в които Р-ъвлата липсва напълно, защото просто не съществува т.е.не се генерира и тогава имаме просто ситуация на каруца без кон...
Една каруца с многоооо коне
Поради това, че Р-вълните работят самостоятелно и не могат да бъдат в синхрон една с друга не е добра идея да има повече от един кон за една каруца т.е.да са налични повече от 1 Р-вълна, но и това се наблюдава в практиката. Мултиплените Р-вълни означават, както знаете вече мултиплени предсърдни съкращения. Всяка Р-вълна, която се е генерирала преди камерният комплекс е в състояние да предизвика съкращение на камерите и сами се сещата какъв хаос ще има в реалността особено ако имаме Р-вълни преди-, в и след камерният комплекс...
На горният ЕКГ-запис имаме множество Р-вълни.
На долният ЕКГ-запис давам илюстрация за това, което говорих дотук и което вие се надавям, че разпрахте както добре така и ще го помните дълго.